Programming & Timings

February 2018

From activations to featured films, delicious food to futuristic
pods - each moment of programming is meant to
inspire, nourish, and entertain. 

HEADER_YELLOW.png

February 9 - 10


Friday 9

NOON TO NIGHT

Rise Opens
Discover the pods, stay cool, and have a bite to eat!

------------------- 

3:00 – 9:00 PM

Arts & Crafts with Playdates
Kids Playground

-------------------

3:00 – 11:00 PM

Table Sports
Gaming Area

-------------------

3:00 – 4:30 PM

Ribbit
Workshop Area

-------------------

3:00 – 6:00 PM

Sneaker Art with Sandbox
Activity PODs

-------------------

4:00 – 4:30  / 6:00 – 6:30 PM

Ketupat Workshop
Kids Playground

-------------------

4:00 – 4:15 PM

Rise Intro by MC Mo
Main Stage

------------------- 

4:15 – 5:00 PM

 Interactive Kids Dance Videos & Spelling Bee with MC Mo
Main Stage

------------------- 

4:30 – 5:00 / 7:30 – 8:00 PM

Heguru Workshop
Workshop Area

-------------------

5:00 – 5:30 PM

Food Addict Challenge
Main Stage

------------------- 

5:00 – 6:00 PM

Karaoke
Workshop Area

-------------------

5:00 – 6:00 PM

Yoga with Universal Martial Arts
Kids Playground

-------------------

5:30 – 6:10 PM

The Neighbors DXB
Main Stage

------------------- 

6:00 – 7:40 PM

Sea Level
Workshop Area

-------------------

6:20 – 6:30 PM

ASEAN Traditional Dances
Main Stage

------------------- 

6:30 – 7:00 PM

Talent Show with MC Mo
Main Stage

-------------------

6:30 – 7:30 PM / 8:00 – 9:00 PM

Mad Science Workshop

Kids Playground

------------------- 

7:00 – 7:25 / 7:35 – 8:00 PM

Zahra & The Promising Stars Feat. Gravity Band
Main Stage

-------------------

8:00 – 8:30 PM

Dance Freeze with MC Mo
Main Stage

-------------------

8:00 – 9:00 PM

Cartoons & Sitcoms
Workshop Area

-------------------

8:30 – 9:00 PM

Ian Cris Tocle and Band
Main Stage

-------------------

9:00 – 11:00 PM

Kung Fu Panda 2
Outdoor Screening by Reel Cinemas

Saturday 10

NOON TO NIGHT

Rise Opens
Discover the pods, stay cool, and have a bite to eat!

-------------------  

3:00 – 9:00 PM

Arts & Crafts with Playdates
Kids Playground

-------------------

3:00 – 11:00 PM

Table Sports
Gaming Area

-------------------

3:00 – 4:30 PM

Ribbit
Workshop Area

-------------------

3:00 – 6:00 PM

Sneaker Art with Sandbox
Activity PODs

-------------------

3:00 – 3:15 PM

Rise Intro by MC Mo
Main Stage

------------------- 

3:15 – 4:15 pm

 Interactive Kids Dance Videos & Spelling Bee with MC Mo
Main Stage

------------------- 

4:00 – 9:00 PM

FIFA Tournament
Activity PODs

------------------- 

4:00 – 4:30  / 6:00 – 6:30 PM

Ketupat Workshop
Kids Playground

-------------------

4:15 – 4:45 PM

Nowhere Birds
Main Stage

-------------------

4:30 – 5:00 / 7:30 – 8:00 PM

Heguru Workshop
Workshop Area

-------------------

4:45 – 5:10 PM

Luis Malabara the Juggler
Main Stage

-------------------

5:00 – 6:00 PM

Karaoke
Workshop Area

-------------------

5:10  – 5:30 PM

Heguru Memory Show
Main Stage

-------------------

5:30 – 6:00 PM

Talent Show with MC Mo
Main Stage

-------------------

6:00 – 7:40 PM

Sea Level
Workshop Area

-------------------

6:20 – 6:45 PM

The Nowhere Birds
Main Stage

-------------------

6:30 – 7:30 PM / 8:00 – 9:00 PM

Mad Science Workshop

Kids Playground

------------------- 

6:45 – 7:15 PM

Dance Freeze with MC Mo
Main Stage

-------------------

7:15 – 7:28 PM

ASEAN Traditional Dances
Main Stage

------------------- 

8:00 – 9:00 PM

Cartoons & Sitcoms
Workshop Area

-------------------

7:40 – 10:00 PM

Kung Fu Panda 3
Outdoor Screening by Reel Cinemas


*Disclaimer: All scheduling and performance timings are subject to change.

careemv2-1200.png